BAU Polifonik Koro

BARBERSHOP İSTANBUL

 

Onur ZORLUUYSAL (Tenor)

Erdinç HASILCIOĞULLARI (Lead)

Kaan BAYIR (Bariton)

Enis TURHAN (Bas)

 

Barbershop İstanbul, 2014 yılında klasik ve modern Barbershop tarzı acapella müziğini icra etmek amacıyla, uluslararası sahne deneyimine sahip müzisyenler tarafından kuruldu. Türkiye’nin Barbershop tarzı ilk vokal quarteti olarak bu alanda öncülüğü üstlendi. Quartet, kökleri ABD’ye dayanan müziğin dünyadaki en büyük topluluğu olan Barbershop Harmony Society’nin Türkiye’deki ilk üyesi oldu. Quartet, kuruluşunun ilk 3 yılında Chuck HUNTER koçluğunda çalışarak icra ettiği müziği uluslararası kaliteye taşıdı.

Barbershop İstanbul, İstanbul’da Summart Sanat Galerisi, AkSanat (Çağdağ Acapella Günleri), BKM Mutfak, Pera Müzesi (Pera’da Acapella Konser Serisi), Pera Korolar Festivali (Kapanış Konseri) gibi sahnelerde konserler verdi. 2017 yılında ABD Nashville’de gerçekleşen Harmony University – Quartet College’dan davet aldı ve her yıl düzenlenen bu Barbershop kampına katılan ilk Türk quartet oldu ve burada sahne aldı.

Performanslarında yalnızca insan sesi kullanan quartet, sahnede Barbershop tarzı acapella müziğin ustalık gerektiren eserlerinden oluşan bir seçki sunuyor. Barbershop İstanbul, hazırladığı performans ile İstanbul’da olduğu gibi bu müziğin doğduğu yer olan Nashville’de de dinleyicinin beğenisini kazandı ve yoğun ilgi ile karşılandı.

Repertuarında klasik Barbershop düzenlemelerinin yanı sıra, Disney film müziklerinin ve popüler müziklerin Barbershop düzenlemeleri bulunan quartet, ayrıca popüler Türkçe eserlerin Barbershop tarzı düzenlemelerini yapıyor ve bu düzenlemeler ile dinleyicilerin karşısına çıkıyor.

BAU Polifonik Koro

 

BAU Polifonik Koro, Bahçeşehir Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde kurulmuş çok sesli bir gençlik korosudur. Koro müziğine gönül vermiş Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin dahil olduğu Boğaziçi Caz Korosu’nun destekleriyle kurulmuş olan BAU Polifonik Koro, koro geleneklerine bağlı kalırken vizyonunu sadece bir üniversite korosu olmanın çok daha ötesine taşımıştır. Koro ve aile kavramlarını özdeşleştirmiş, disiplinli çalışma gücünü koro sevgisinden aldığı bir yapı benimsemiştir.

Koronun şefliğini Barış Şahutoğlu üstlenmektedir. Yönetim kurulu, sanat komitesi ve koristleriyle beraber koromuzun güncel kadrosu 30 kişidir. Salı ve Pazar günleri yapılan provaların yanı sıra her hafta koristlerimize birebir şan eğitimleri verilmektedir.

BAU Polifonik Koro, 2017’den beri aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2018 ve 2019 yıllarında çeşitli koro festivallerine katılmıştır. “Korolar Gecesi” gibi, çoksesli koroları bir araya getiren, hem koro içi hem korolar arası birçok etkinliği de organize etmiştir. Pandemi döneminde ise online şekilde çalışmalarına devam etmiş ve 4 sanal koro eseri çıkarmıştır. 2022 yılında ise Koro Kültürü Derneği ile düzenlenen Korolar Maratonu festivaline katılmış ve CSO Ankara Tarihi Salon’unda konser deneyimi yaşamıştır. Enerjik kadrosu ve çeşitli repertuvarı ile yeni sezonda provalara tüm hızıyla devam etmektedir. Başta Bursa, Çanakkale, İzmir ve Ankara olmak üzere şehirlerarası konserlere katılmakla beraber en büyük hedeflerinden biri  yurt dışında Türkiye’yi, Türkiye’deki  koro kültürünü ve koro müziğini başarıyla temsil etmektir.

 

Barış Şahutoğlu

 Barış, 1999 yılında Hatay’ın Antakya ilçesinde doğmuştur. Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi’nde başladığı lise hayatını, Özel Antakya Ata Anadolu Lisesi’nde tam burslu olarak tamamlamıştır. 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği’ne tam burslu olarak girmiş ve BAU Müzik Kulübü’ne katılmıştır. Aynı yıl, kulübün alt kollarından biri olarak kurulan BAU Polifonik Koro’ya tenor olarak kabul edilip koronun ilk koristlerinden biri olmuştur. Koroda geçirdiği zaman ve koroyla yer aldığı sahneler sonucunda deneyim kazanan Barış, 2018 yılında BAU Polifonik Koro’nun tenor parti şefi, 2019 yılında ise yardımcı şefi olmuştur. Okuluna devam ederken Modern Müzik Akademisinde Avi Medina’dan Film Müziği Prodüksiyonu ve Midi Orkestrasyonu derslerini tamamlayarak, kompozisyon dünyasına ilk adımlarını atmıştır. 2020 yılının Şubat ayında, Türkiye’nin ikinci öğrenci girişimli orkestrası olan BAU Müzik Oda Orkestrası’nı kurmuş ve şefliğini üstlenmiştir. Orkestra için yaptığı düzenlemeler ve orkestrada şef olarak geçirdiği zaman sayesinde orkestrasyon, enstrümantasyon ve orkestra kültürü konularında kendini geliştirmiştir. Okulunun üçüncü senesinde, müziğe olan ilgisinin yoğunluğunu ve hayatının gelecek yıllarında yapmak istediği şeyin müzik olduğunu fark eden Barış, yazılım mühendisliğinden ayrılarak konservatuvar hazırlıklarına başlamıştır. Hazırlık sebebiyle eğitimine 1 yıl ara vererek bu süre zarfında, koroda geçirdiği zamanın ve aldığı sertifika eğitimlerinin katkılarıyla, müzik teorisi bilgisini de geliştirmiştir. 2020’de Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı’nın yetenek sınavlarına katılmış ve burslu olarak “Kompozisyon ve Şeflik” bölümüne kabul edilmiştir. 2021 yılında BAU Polifonik Koro’nun şefi Emre Yüksel’in görevi devretmesi sonucunda, BAU Polifonik Koro’nun Genel Sanat Direktörü ve Şeflik görevlerini üstlenirken, BAU Müzik Oda Orkestrası’nın şefliğini devretmiş; orkestra yönetim kurulunda kurucu üye ve menajer olarak görevlerine devam etmiştir. Şu anda ikinci sınıf konservatuvar öğrencisi olan Barış, eğitimi boyunca günümüz çağdaş bestecileri, Murat Yakın ve Oğuzhan Balcı ile birlikte çalışırken, koro müziği üzerine çeşitli düzenlemeler ve besteler yapmıştır. Şeflik görevine başladığı günden itibaren, Türkiye’de koro kültürünün yayılması misyonuyla hareket eden Barış, her zaman yenilikçi koro yaklaşımlarına açık olmuş, bu alanlarda araştırma ve uygulamalarını sürdürmüştür. 2022’de yakın arkadaşı ile birlikte bir duo olarak hayata geçirdikleri “Ethnotic” grubunda vokal ve multi enstrümantalist olarak yer alıyor.

 

Soprano

Ece Özer

Türkü Aydın

Armita Samadi Maryan

Sema Güzel

Neslişah Coşkun

 

Tenor

Arhan Silav

Onur Serbes

Furkan Memiş

  

Alto

Şevval Bayrak

Lorin Güçlü

Zeynep İlayda Uzunoğlu

Irmak Bayraktar

Pelin Çakıroğlu

Zeynep Akçin

Deniz Bayraktar

Zeynep Karaca

 

Bas

Doruk Er

Berdan Çağlar Aydın

Efe Turan Ulaş

Evren Dağdelen

Tolga Eren Turhan