BAU Polifonik Koro

Yunus Emre Berber yönetmenliğinde BAU Future Kampüs’te hep birlikte seslendirdik. İzlemek için …

2019’da açılan ancak pandemi dolayısıyla kapılarını fiziksel olarak açamamış olan BAhçeşehir Üniversitesi Konservatuvar Binası Açılışı’nda üniversitemizde yaklaşık 5 senedir varlığını sürdüren BAU polifonik Koro da yer aldı. Rutkay Aziz, Gülsin Onay, Tan Sağtürk gibi isimlerin yer aldığı açılışımızda basın da oradaydı. Açılış törenimizi bu link üzerinden izleyebilirsiniz.

Testimizi olduk ve bütün koro olarak negatif sonucunu görür görmez BAU Kemerburgaz Kampüsüne doğru kamp yapmak üzere yola koyulduk. Geçen onca aydan sonra, şehrin gürültüsünden ve kalabalıktan uzak, izole bir şekilde birlikte müzik yapabilmek, eskisi gibi prova yapabilmek bizim için eşi benzeri olmayan bir özlem ve deneyimdi. 1.5 yıllık bir yalnızlıktan sonra her sabah koroyla uyanıp spor yaptıktan sonra güzel bir provanın ardından yeşillerin arasında uzanıp tekrardan hep birlikte gülebilme şansını yakalamak bizim için çok değerliydi.

BAU Müzik Kulübü tarafından düzenlenen ve konuşmacılar arasında Celâl Eldeniz, Katerina Mavrodi ve Danny Lundmark’ın bulunduğu Müzikterapi etkinliğine online kapanış konserimizle biz de desteğimizi verdik.

The Greatest Showman filminden ‘This is Me’ parçası BAU Polifonik Koro yorumuyla sanal koro olarak paylaşıldı. Süren pandemi sürecinde birbirimize duyduğumuz özlemi sanal koro yaptıkça paylaşıp dindirmeye çalışıyorduk. Yaptığımız bu sanal koro projesinde de birbirinden renkli, birbirinden güzel ve duygu dolu; her birimizi ‘bir’ yapan özelliklerimizi içeren videolarımızı kullandık ve ortaya hepimizin içine sinen bir çalışma çıktı. Çevremizden aldığımız geri dönüşler bizi her defasında daha çok heyecanlandırdı.

Çok büyük bir ekip tarafından tamamlanan bu projede emeği geçen her kişiye çok teşekkür ederiz! İzlemek için…

Söz Müziğini Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion ve Chris Martin’in üstlendiği, aranjesini Jens Johensen tarafından yapılan Viva La Vida parçasının koro versiyonunu seslendirdik. Sanal Koro olarak paylaştığımız bu parçada emeği geçen bütün koristlerimize teşekkür ederiz!  İzlemek için…

Yılbaşında değerli takipçilerimize bir sürpriz hazırladık ve müziği Fleet Foxes’a ait olan Pentatonix’in aranjesini yaptığı White Winter Hymnal eserinini seslendirdik, kaydettik ve paylaştık. Güzel mesajları için herkese çok teşekkür ederiz! İzlemek için…

BAU Polifonik Koro Yönetim Kurulu olarak Koro Kültürü Derneği’nin düzenlediği KOZA Toplantısına katıldık. Pandemi zamanında koro çalışmalarında ve konserlerinde nasıl yöntemler izlenebileceği, Dünya’dan örnekler, araştırmalar gibi konular hakkında hem bilgi verildi hem konuşuldu. Verimli bir toplantı geçirdik.

BAU Polifonik Koro için bir gelenek haline gelen, koro ekibi arasında düzenlenen, herkesin dilediği herhangi bir parçayı dilediği herhangi bir şekilde icra ettiği Polyphonight etkinliğimizin 4.sünü gerçekleştirdik. Etkinliğimizde;

1.lik Ödülüİçten Bozkurt, Didem Koçer, Arhan Silav ve Efe Turan Ulaş’a,

2.lik ÖdülüDidem Koçer’e,

3.lük ÖdülüElif Olkun ve Ece Günay’a,

Şef Özel ÖdülüUmut Güngör’e verildi.

“Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.”

Hiroşima’daki milyonlarca insanı acıya boğan olayın üzerinden tam 75 yıl geçti. Geçen bunca zamana rağmen insanlık adına bazı şeyler hala değişmedi.

İlk sanal koro projemizde, savaşlarda hayatlarını kaybeden çocukları hatırlamak, hatırlatmak; BAU Polifonik Koro olarak kağıttan bir turna kuşu olup diğer kuşlara katılmak istedik.Sözleri edebiyatımızın değerli ismi Nazım Hikmet Ran, müziği ise çok sevgili Ozan Baysal tarafından yapıldı. Bize de seslendirmek, iyi seyirler ve dinlemeler dilemek kaldı.

Çocukların şeker de yiyebildiği, yurtta ve dünyada barışın hakim olduğu güzel günler görmek dileğiyle… İzlemek için…

Prova ve konserlerimizin pandemi sebebiyle duraksadığı bu dönemde, birlikte şarkı söylemeden aynı zamanda diğer korolarla etkileşim içerisinde olmadan yapamadığımızı fark ettik ve yepyeni bir formatı hayata geçirmeye başladık. Instagram üzerinden gerçekleştirdiğimiz Harmony Challenge’ta; Chromas, JazzBerry Tunes, Yeditepe Çoksesli Korosu ve daha nice koro sanal gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize katıldı ve bizimle birlikte şarkı söyledi.

2010 yılında kurduğu Rezonans Koro’nun ve 1988 yılında kurulan Devlet Çok Sesli Korosu ‘nun şefliğini sürdüren Burak Onur Erdem bizlerleydi. Canlı yayın bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

2005 yılında kişisel çabalarla başlayan ve bugüne kadar binlerce çocuk ve gencin müzikle buluşmasını sağlayan Barış İçin Müzik Vakfı Koro Şefi Ceyda Çekmeci bizlerleydi. Canlı yayın bölümlerine buradan ulaşabilirisiniz.

2015 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne, birçok yurtiçi yurtdışı konserlere ve projelere imza atan Chromas’ın çok sevgili şefi Başak Doğan Korona Sohbetleri ikinci bölümünde bizlerle oldu. Canlı yayın bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Birbirimizle ve farklı korolarla fiziki olarak görüşmemizi ve şarkı söylememizi engelleyen Covid-19 pandemisine karşın online olarak gerçekleştireceğimiz birlikteliğimizi, korosever takipçilerimizle paylaşabileceğimiz yepyeni formatımız olan Koro’na Sohbetleri serisine, bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu Ailesinin Kurucu Şefi ve Genel Sanat Direktörü Masis Aram Gözbek ile başladık. Canlı yayın bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya çapında etkisini gün geçtikçe arttıran Covid-19 virüsünün Pandemi olarak ilan edilmesinden ve vakaların ülkemizde de görülmeye başlamasından sonra, BAU Polifonik Koro ailesi olarak provalarımıza bir süre ara vermeye aynı zamanda Mart ve Nisan ayında gerçekleşmesini planladığımız konserleri ertelemeye bazılarını ise iptal etmeye karar verdik. İçinde bulunduğumuz pandemi durumunun en yakın zamanda bitmesini umarak, kendimizin ve çevremizin sağlığı için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Birbirimizden asla kopmak istemediğimizden, provalarımız Zoom platformu üzerinden online olarak devam etmeye başladı. Provalar sırasında teorik eğitimler, eser analizleri, parti çalışmalarının yanı sıra birbirinden güzel oyunlar oynayarak pandemi boyunca moralimizi birlikte yüksek tutmaya çalıştık. Neyse ki BAU Polifonik Koro 😊

Kış soğuğu etkisini yitirirken, ‘2. Dönem Açılış Konseri’mizin zamanı geldi. İzleyicilerin 1. dönem boyunca provalar alarak çalıştığımız eserleri sahnede dinleme şansı yakaladığı, aynı zamanda gelecek planlarımızdan bahsettiğimiz bu etkinliğimizde bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz!

Yılın en uzun gecesinde okulumuzda düzenlenen BAU ONLAN etkinliğinde konuk sanatçı olarak yer aldık. Akla gelen neredeyse bütün oyunların yer aldığı bu etkinlikte okulun her katının her noktasında birbirinden farklı etkinlikler düzenlendi. Etkinliğin sonlarında verdiğimiz konser Twitch platformu üzerinden canlı yayınlandı.

Her sene düzenlemeyi bir gelenek haline getirdiğimiz, katılan koroların sahneyi birbirinden güzel renkler ve eserlerle doldurduğu Korolar Gecesi etkinliğimizin üçüncüsünü gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde Ayşenaz Toptaş şefliğinde Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Caz Korosu ve Özgür Can Dursun şefliğinde Yıldız Çoksesli Korosu’nu okulumuzda ağırladık ve bu renkli etkinlikte hep birlikte sahnedeydik.

Tema Vakfına bağlı Bahçeşehir Üniversitesi Genç Tema Kulübü tarafından gerçekleştirilen ‘Yeşertiyoruz’ etkinliği sonunda kapanış konseri için sahnedeydik.

Cumhuriyetimizin 96. yılının gurur, neşe ve sanatla İstanbul’un dört bir yanında kutlandığı Cumhuriyet konserlerinde biz de yer aldık. İBB tarafından Üsküdar sahilinde kurulan sahnelerde gerçekleştirilen etkinlikte BPK olarak konserimizi gerçekleştirdik.

Koromuzun 2. senesinin Ekim ayında, BAU B Konferans Salonunda ‘Sezon Açılış Konseri’ etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bizi dinlemeye gelen herkese çok teşekkür ederiz!